Баскетболистите на Лукойл Академик са само на победа от 9-а поредна титла на България. Студентите взеха и второто си домакинство срещу Левски и след 97:72 идват уверени преди двата мача в столицата.

Този път в основата на успеха бе изключителната стрелба на домакините във втората четвърт, след която тимът успя да постигне сериозна преднина и след това да контролира мача до самия край.

Първата част протече обещаващо. Лукойл поведе със 7:1, но Левски отговори с 11 поредни точки. След това гонитбата в резултата продължи и периодът завърши при 20:19 за домакините.

Във втората обаче, Студентите се развихриха. Още в началото след няколко точни стрелби те се откъснаха с 29:21, а след това просто не можеха да пропуснат. Статистиката показа, че Лукойл е реализирал първите си 14 стрелби за периода, като едва в последната минута Брандън Хийт пропусна два опита, като вторият бе от центъра в последната секунда.

Това обясни разликата от 60:41, след като Академик имаше 74% успеваемост при стрелбата – 25 от 34, а от зоната за 3 точки тимът бе успял в 9 от 15-те си опита.

През третата четвърт ситуацията се промени и в нея Лукойл вкара едва 11 точки срещу 19 за Левски, което помогна на Сините да се приближат до 60:71 преди последния период и до 64:72 малко след началото му.

Това обаче, бе всичко до което тимът стигна. Тодор Стойков вкара два важни фаула, а след това последваха още 6 поредни точки за домакините, които вдигнаха разликата до 80:64 и след това спокойно завършиха двубоя срещу обезверения си противник.

В крайна сметка Лукойл завърши с 58% успеваемост при стрелбата срещу 41% за Левски, което бе в основата на убедителната победа.

Лукойл Академик – Левски    97:72 (20:19, 40:22, 11:19, 26:12)
ЛУКОЙЛ: Хийт 14, Грийн 8, Стойков 20, Шундов 6, Питърсън 21 (Аврамов 14, Банев 0, Веселинов 2, Стояновски 7, Мак 5)

ЛЕВСКИ: Харпър 21, Ст. Георгиев 19, Зл. Георгиев 2, Великов 11, Чековски 5 (Коул 14, Славейков 0, Младенов 0, Александров 0)